Gramy coraz głośniej! Żywieckie Suwakowanie wystartowało.

Ponad stu puzonistów i tubistów przyjechało do Żywca, by w trakcie tygodniowego festiwalu uczestniczyć w próbach, warsztatach i wspólnych koncertach.

Za nami pierwszy dzień Żywieckiego Suwakowania. Od samego rana puzoniści i tubiści zjeżdżali się do Żywca, by o dziesiątej rano oficjalnie rozpocząć jedenasty Festiwal Puzonowy. Po raz kolejny ponad stu muzyków z całego świata spotkało się, aby przez cały tydzień wspólnie grać i wymieniać się doświadczeniami. Żywieckie Suwakowanie to Festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz letnich imprez kulturalnych w Żywcu.

W poniedziałek w trakcie koncertu inauguracyjnego zaprezentowali się Mistrzowie Puzonu. Na dziedzińcu Starego Zamku w Żywcu zagrali Paweł Cieślak i Krzysztof Kott z Filharmonii Narodowej w Warszawie, Karol Gajda z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Mateusz Konopka i Piotr Misiak z Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Michał Mazurkiewicz z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Marek „Hans” Łukaszczyk z Gliwickiego Teatru Muzycznego, Grzegorz Pytlik z Filharmonii Zabrzańskiej, Bartłomiej Witek z Orkiestry Akademii Beethowenovskiej, a także dwoje wybitnych studentów: Marlena Skoczylas z Akademii Muzycznej w Krakowie i Jarek Meissner z Akademii Muzycznej w Katowicach. Licznie zgromadzona publiczność entuzjastycznie nagradzała brawami brawurowe wykonania Tower Music for Eight Trombones Vaclava Nelhybel’a, Elsa’s Procession to the Cathedral from „Lohengrin Richarda Wagnera w aranżacji Nigela Simmonsa, Pines of teh Appian Way Ottorino Respighi, w aranżacji Andrew Andersona i Symfonię nr 9 „Z nowego świata” Antoniego Dworzaka.

Przed nami tydzień obfitujący w szereg wydarzeń: koncerty największej w Polsce puzonowo-tubowej orkiestry festiwalowej, koncerty wybitnych osobistości muzycznych, warsztaty mistrzowskie, wykłady, lekcje indywidualne, wystawy instrumentów.

We wtorek usłyszymy Dixieland Society w kawiarni Dekaffe, w środę w sali koncertowej PSM w Żywcu – “Wieczór Jazzowy” - wystąpi Dante Luciani z USA.

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie Galowy Koncert Orkiestry Festiwalowej w Amfiteatrze Pod Grojcem, w ramach koncertu inaugurującego 53 Tydzień Kultury Beskidzkiej (6 sierpnia).

Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej: www.zywieckiesuwakowanie.com oraz na Facebooku: www.facebook.com/zywieckie.suwakowanie/.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

__________________________________________________________________________________

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Natalia Fraś – 608 317 491, fras.natalia@gmail.com

Grażyna Miczka – 605 321 509, grazyna.miczka@gmail.com

Leave a Comment: